Saint Lucia garść faktów
Wyspa Św. Łucji w archipelagu małych Antyli, czyli jednym słowem Saint Lucia to państwo w regionie Morza Karaibskiego w Ameryce Środkowej ze stolicą w mieście Castries. O wyspę rywalizowali zarówno Anglicy jak i Francuzi, którzy zaczęli ją kolonizować dopiero w połowie XVII wieku. Saint Lucia stale przechodziła odtąd z rąk do rąk, chociaż, jak można zauważyć, większość nazw miejscowości i szczytów ma korzenie francuskie. Ostatecznie w XIX w. przejęta przez Brytyjczyków. Obecnie niezależny kraj, jednak angielska królowa w dalszym ciągu pozostaje głową państwa. Wyspa ma 620 km2 i około 160 tys. mieszkańców, a mimo to naród ten wydał aż dwóch laureatów nagrody Nobla – ekonomistę Arthura Lewisa i literata Dereka Walcotta. Poza stolicą inne ważne miasta to Gros Islet, Soufrière oraz Vieux Fort.
Większość odwiedzających wyspę turystów przybywa tu odbywając rejs po Karaibach statkami wycieczkowymi, które cumują przy Pointe Seraphine oraz La Place Carenage w porcie w Castiers. Ale Saint Lucia ma oczywiście lotnisko międzynarodowe – port Hewanorra International Airport, położone w pobliżu stolicy. Z Europy bezpośrednio na wyspę można dostać się tylko z lotniska London Gatwick, podróż trwa około 8 godzin. Pozostałe połączenia międzynarodowe, które docierają na Saint Lucia to loty z USA, Kanady i pozostałych karaibskich państw.
Strefa czasowa: UTC-4
Waluta: Dolar Wschodniokaraibski (XCD)
Warunki naturalne
Na Saint Lucia panuje klimat równikowy wilgotny o wysokich temperaturach, co powoduje, że wyspę od czasu do czasu nawiedzają cyklony (w trakcie pory deszczowej trwającej od maja do grudnia). Wyspa ma pochodzenie wulkaniczne i w dalszym ciągu występują tu gorące mineralne źródła. Najwyższe wniesienie ma 950 m n. p. m. i jest to Mount Gimie, nieco niższy (777 m n. p. m.) jest wulkan Qualibou, którego ostatnia erupcja nastąpiła pod koniec XVIII w. Wulkan wraz ze swoimi źródłami siarkowymi (Sulphur Springs) promowany jest jako jeden z nielicznych, do którego można wjechać samochodem (droga dochodzi do samej kaldery). Natomiast najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu są dwa, leżące po zachodniej stronie wyspy szczyty zwane Les Pitons, składające się z Gros Piton (771 m n. p. m.) i Petit Piton (743 m n. p. m.) – zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a na terenie wokół nich utworzono park narodowy. Wyspę otaczają typowe w tym rejonie świata rafy koralowe.
Odpoczynek i zwiedzanie
Piaszczyste, białe plaże oraz większość ośrodków wczasowych na Sainta Lucia znajdziemy na jej północnym wybrzeżu, jednak to na południu znajdują się najpiękniejsze pejzaże, jakie oferuje wyspa. Warto szczególnie wspomnieć plażę Rodney Bay, gdzie znajduje się także przystań jachtowa. Fani nurkowania koniecznie muszą odwiedzić rezerwat morski Soufrière Marine Management Area, gdzie można podziwiać świat rafy koralowej i podwodnych pasm górskich.
Spędzając urlop na Saint Lucia warto odwiedzić stolicę wyspy, Castries, gdzie można poznać prace lokalnych artystów, wystawiane w licznych galeriach sztuki oraz zabytkową kolonialną architekturę. Jest tu też strefa wolnocłowa, gdzie można zrobić porządne zakupy, natomiast na pobliskim targu (który funkcjonuje w tym miejscu przeszło sto lat) można zaopatrzyć się w świeżą żywność, owoce, warzywa, a przede wszystkim ryby.
Na pewno warto też poświęcić chwilę czasu roślinności porastającej wyspę. Znajdują się tu zarówno przepiękne ogrody botaniczne (Mamiku i Diamond), jak i parki narodowe z zachowanym tropikalnym lasem – najbardziej godnym polecenia jest park narodowy Pigeon Island, gdzie znajduje się także Fort Rodney, dawna brytyjska baza wojskowa.
Rozrywka i kuchnia
Saint Lucia oferuje bardzo bogate życie nocne, oprócz night klubów i miejsc, gdzie można potańczyć są także kabarety, koncerty z muzyką na żywo (bardzo często od razu w naszym hotelu). Poza tym co tydzień w rejonie Gros Islet organizowana jest piątkowa impreza uliczna. Najpopularniejsze style muzyczne na Saint Lucia to soka, zouk, kompa, reggae, muzyka wykorzystująca instrument steel pan oraz quadrille, czyli ludowa karaibska wersja dworskiego kadryla. Trzeba też wspomnieć, że na Saint Lucia odbywają się też doroczne festiwale jazzowe. W weekendy bardzo często w restauracjach mamy specjalne wieczory, kiedy można zjeść specjalność danego zakładu, np. Piątek z Owocami Morza albo Sobota Smażonych Ryb. Natomiast miłośnikom lokalnych tradycji, którzy chcą poznać kuchnię Saint Lucia od podszewki proponujemy wycieczkę do Babonneau na spotkanie z karaibską agroturystyką. Można się tam nauczyć pieczenia chleba z manioku, gotowania na liściach kakaowca, łapania ryb w rzece i zbierania miodu z pasieki.
Noclegi
Na wyspie znajdziemy zarówno wielkie ośrodki wypoczynkowe oferujące pakiety all inclusive, jak również luksusowe hotele ze wszystkimi udogodnieniami. Nie zabraknie też małych, przytulnych pensjonacików prowadzonych jako biznes rodzinny, gdzie na pewno mimo różnic kulturowych poczujemy się bardziej jak w domu, nie wspominając już o uldze dla naszego portfela.
Podsumowanie
Saint Lucia to mała wysepka w sam raz na romantyczny pobyt we dwoje. Można tu przyjechać, by w spokoju odpocząć, zwłaszcza jeżeli wcześniej intensywnie zwiedzaliśmy. Może i wyspa ma mniej atrakcji niż pozostałe lądy tego regionu, ale na Karaibach tak naprawdę to nie jest ważne. Bo tu liczy się przede wszystkim piasek, lazurowe morze i mocne słońce, których na Saint Lucia jest pod dostatkiem.